top of page

Çilek Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Çilek Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?


Çilek Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir?

Çilek tohumu, ilkbaharda ekimi yapılan bir tarım ürünü olarak bilinir. Bunun yanı sıra hangi ayda ekim işleminin yapılacağı bölgede bölgeye değişiklik gösteren bir durumdur. Bunun belirlenmesi için en uygun yol don olayının bitmesidir. O zaman ekim işlemi için uygun olacaktır. Nisan ayının başlarında ya da sonlarında yapılabilir. Daha sıcak bir bölgede dikim yapılacak ise Mart ayının başı daha uygun olur.

Çilek Tohumu Nasıl Ekilir?

Çileğin ekimi yapılmadan önce yağmur yağdıysa, 3-4 gün kadar süre geçirilmesi ve toprağın kurumasını beklemek gerekir. Bu ekim aşamaları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  1. Önce toprakta yükselti oluşturulmalı ve toprak drenajlı hale getirilmelidir.

  2. Toprağın pH derecesi 6.5 civarında olmalıdır.

  3. Toprağa daha önce ekilmiş olan ürünler ya da yabani otlar iyice temizlenmelidir. Bu işlem derin çapalamakta fayda sağlar.

  4. Çilek toprağa ekildikten sonra sulama yapılarak, yetişmeye bırakılır.

  5. Mayıs, Haziran aylarında azot ve potasyum içeren gübre kullanılması, dikilen çileğin daha büyük olmasını sağlayacaktır.

Çilek Tohumu Kaç Günde Bir Sulanır?

Çilek, toprağın tam hizasında sulanması gereken bir üründür. Sulama sırasında suyun meyve ya da meyvenin yapraklarına temas edilmemesi gerekir. Eğer temas halinde olursa çileğin etrafında bakteri ve mantar oluşmaya başlar. Toprağın üstü 2,5 cm uzunluğuna gelene kadar kuruduğunda tekrar sulama işlemi yapılması gerekir. Fakat bunların hepsi yapılmadan önce toprağın suyu emen bir toprak yapısı olduğundan emin olmak gerekir. Yeterinden fazla sulandığı takdirde çilek üzerinde ve içerisinde küflenme, griye benzer renkler ortaya çıkar.

Çilek Tohumu Nereden Alınır?

Yerinizden kalkmadan organik Şenköy yerli tohum Silifke çilek tohumu siparişi verebilir kapıda ödeme yapabilirsiniz.59 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
images (4).jpg

EN İYİ

Mantar Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
çi_1.jpg

EN İYİ

Çiçek Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
68252411_938069989873792_406178678699143

EN İYİ

Mantar Tohumu
TIKLA AL

White on Black.png
elifoglu-sofrasi-siparis_edited.jpg
bottom of page