top of page

Ata Tohumu Nedir?


Yerel tohum ya da yerli tohum olarak da bilinen ata tohumu, atalarımızın geçmişte kullandığı ve herhangi bir işleme maruz kalmadan, yıllar önceki haliyle kalmış doğal tohumdur.

Yüzyıllardır Anadolu’da kullanılan ve genetiği ile hiç oynanmamış olan bu tohumlardan elde edilen sebze ve meyvelerin tohumları alınarak bir sonraki sezonun ekimi için çoğaltılır. Bu döngü sayesinde ata tohumu varlığını korur ve gelecek nesillere bozulmamış şekilde ulaşabilir.

Ata Tohumunun Özellikleri


Ata tohumu, genetiğine müdahale edilmemiş bir tohumdur. Bu sebeple DNA dizilimi doğaldır. Doğurgan, sürekli ve sürdürülebilir tohumlardır. Bu özellikleri sayesinde nesilden nesle aktarılabilirler.

Ata tohumunun ilk hali korunabilir. Bu tohumlar ülkemizin iklimine uygun koşullarda, yüzyıllardır aynı şekilde yetiştirilen tohumlardır. Ata tohumu ekilir, büyür ve olgunluk dönemi geldiğinde bitkilerin bir kısmı bir sonraki sene kullanılmak üzere tohumları alınmak için ayrılır. Bu döngü binlerce yıldır devam etmektedir.

Ülkemizin her bölgesinin kendine has coğrafi ve iklim özellikleri bulunduğundan ata tohumunun yetiştiği alanlar da farklılık gösterir. Örneğin yaz meyveleri daha çok sıcak bölgelerimiz olan Ege ve Akdeniz’de yaz mevsiminde ve doğal koşullarda yetişir.

Ata tohumu olan meyve ve sebzelerin hepsinin ortak özelliği, mevsiminde yetişmeleri ve tüketilmelidir. Yani ata tohumu bir domatesi kış mevsiminde yemeniz mümkün değildir.

Ata tohumu ile üretilen bitkiler, vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Ata tohumu olan sebze ya da meyve yediğinizde lezzeti sayesinde farkı kolayca hissedebilirsiniz.

Yerli tohum yani ata tohumu olan yiyecekleri uzun süre dolapta saklamak mümkün değildir. Yapılarında herhangi bir hormon ya da koruyucu kimyasal madde bulunmadığından kısa sürede bozulabilirler.HATAY ANTAKYA KUSEYR BİBERİ

Hatay-Antakya -Altınözü Kuseyr bölgesinde yetişen Antakya'da kurutmalık olarak kullanılan Acı kapya cinsi biberdir. Uzun etli yapısı kurutmalık ve pul biber yapımında kullanılır.

ŞENKÖY ANTAKYA KUSEYR BİBERİ

Bir tık uzağınızda tıkla sipariş ver.KAYSERİ YAMULA PATLICANI

Kayseri - Kocasinan İlçesinin patlıcan çeşitidir. Çapı 5 ile 6,5 santim arası değişmekte, meyve uç şekli yuvarlak, meyvede eğrilik derecesi hafif, ticari hasatta meyve kabuğu beyaz çizgili ve orta derece parlak olup rengi leylaktır (açık mor). Damarlılık yoktur; dişi çiçek izi yoktur; meyve uç şekli çeltikli olmayıp düzdür.ADANA KARAİSALI BİBERİ

Adana - Karaisalı ilçesinin biber çeşitidir. Özlü lezzetli bir kapya biberi çeşitidir. Genelde salça yapılır.


BALIKESİR - EGE PEMBE DOMATES

Balıkesir bölgesinde pembe , sulu ,kıvırcık , etli lezzetli bir domates çeşitidir.


DEMRE SİVRİ BİBER

Antalya - Demre ilçesinin biber çeşitidir. Sofralık tüketime uygundur. Ortalama Meyve Uzunluğu 18-20 cm yeşil renkli ve hafif körüklü,


GAZİANTEP HATAY HAYLAN KABAK

Gaziantep ve Hatay çevresinde yemekte çok tüketilen su kabağı çeşitidir. Haylan kabağı ,Hatay ve Gaziantep ve yakın illerde bilinen ve yenilen bir kabak türü.Kabağın dışını çevreleyen ince kabuk bıçakla kazınarak temizlendiğinden diğer bir ismi de "sıyırma kabağı"dır.Kabağın ortasındaki çekirdekli kısım kullanılmaz,haylan kabağı doğranarak yemek olarak veya ortası oyulup dolma olarak yenilir.37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
images (4).jpg

EN İYİ

Mantar Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
çi_1.jpg

EN İYİ

Çiçek Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
68252411_938069989873792_406178678699143

EN İYİ

Mantar Tohumu
TIKLA AL

White on Black.png
elifoglu-sofrasi-siparis_edited.jpg
bottom of page