top of page

Ayçiçeği Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir?


Ülkemizde diğer adı günebakan olarak bilinen ayçiçeği bitkisi üretiminden yağ başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Ayçiçeği yetiştirmek için ayçiçeği tohumuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Ayçiçeği Tohumu Nedir?

Ayçiçeği üretiminde kullanılan ayçiçeği çekirdeklerinden elde edilen tohumlar ekilerek üretimi yapılmaktadır. Ayçiçeği tohumu ayçiçeği bitkisinin çekirdekleri olmaktadır. Ayçiçeği çekirdekleri hasattan sonra bir kısmı ayrılarak tekrar ekim yapmak için tohum haline getirilerek kullanılmaktadır.

Ayçiçeği Tohumu Nasıl Olur?

Ayçiçeği tohumu ayçiçeği çekirdeklerinin ekilmesi ile oluşmaktadır. Ayçiçeği üretiminde hazırlanan tohumlar çeşitli ilaçlar kullanılarak yetiştirilmeye hazır hale getirilmektedir. Ayçiçeği tohumları çekirdeklerin ilaçlanarak ekime hazır hale getirilmesiyle tohum olmaktadır.

Ayçiçeği Tohumu Nasıl Ekilir?

Ayçiçeği tohumu ekiminden önce toprağın ekime hazırlığı yapılarak sürülme ve gübreleme işlemleri yapılmaktadır. Ayçiçeği ekiminden önce toprakta zararlı bitkilerden korunmak için ilaçlama yöntemleri oluşturulmaktadır. Ayçiçeği tohumları ekimden önce ilaçlanarak zararlılarla mücadele edilmelidir. Toprağa ayçiçeği tohumları makineler ile belirli aralıklarda ve derinliklerde ekilmektedir.

Ayçiçeği Tohumu Ne Zaman Ekilir Ve Dikilir?

Ayçiçeği tohumları tohum şeklinde ekilmektedir. Ayçiçeği tohumları Nisan aylarında ekimi yapılmaktadır. Ayçiçeği tohumu ilkbahar aylarında ekimi yapılmaktadır. Erken ekim yapılması yağmurlardan yararlanmak için önemlidir.

Ayçiçeği Tohumu Kaç Günde Çimlenir?

Ayçiçeği tohumu çimlenme süresi toprağın nem durumuna göre değişmektedir. Ayçiçeği tohumu çimlenme süresi ortama 25 ile 30 gün civarını bulmaktadır.

Ayçiçeği Tohumu Kaç Günde Bir Sulanır?

Ayçiçeği tohumu sulama aralığı ekim yapıldıktan hemen sonra nemlilik oluşturmak için yapılmaktadır. Bitkiler yetişmeye başladıktan sonra 15 gün aralıklar ile sulama yapılabilmektedir. Sulama yapmak için toprağın nem durumunun takip edilmesi gerekmektedir. Ayçiçekleri gelişmelerinin ileri seviyelerinde de sulanma ihtiyacı duymaktadır.


Ayçiçeği Tohumu Nereden Alınır Ve Nerede Bulunur?

Ayçiçeği tohumu bir tıkla kapıda ödeme ile kapınızda sipariş ver gönderelim..16 görüntüleme0 yorum
images (4).jpg

EN İYİ

Mantar Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
çi_1.jpg

EN İYİ

Çiçek Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
68252411_938069989873792_406178678699143

EN İYİ

Mantar Tohumu
TIKLA AL

White on Black.png
elifoglu-sofrasi-siparis_edited.jpg
bottom of page