top of page

Börülce (Acebek) Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Börülce Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?


Börülce tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir. Börülce tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi hasadın verimliliği açısından önemlidir. Börülce tohumu ekim derinliği 3-5 cm , sıralar üzeri mesafe 7-10 cm ,sıralar arası 40-65 cm arasındadır.

Börülce Tohumu Nasıl Çimlenir?-Börülce Tohumu Çimlendirme Yöntemleri Nelerdir?


Börülce tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz börülce tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır.Toprak ısısının 10 derece olması uygundur.Börülce Tohumlarını kab içerisinde veya viyollarde çimlendireceksiniz kabın veya viyolin üst seviyesine 3 cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz. Daha sonra börülce tohumlarını yerleştiriniz ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz. Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla nemlendiriniz ve şeffaf bir naylon ( streç film) yardımıyla üzerini kapatınız. Arada bir kontrol ederek toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz. Tahmini tohumlarının çimlenmesi 8-14 gün arasındadır. Börülce tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun. Börülce tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.


Börülce tohumlarını açık arazide çimlendirecekseniz çimlendirecek toprağı işleyiniz.işlenmiş toprağa börülce tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 3-5 cm arasında kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız. Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-14 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Börülce Tohumu Nereden Alınır?

Yerinizden kalkmadan aşağıdaki börülce tohumu çeşitlerinden birini sipariş verip kapıda ödeme yapabilirsiniz.

Şenköy Yerli Sırık Acebek Tohumu Pakette 20 Tohum

Şenköy Karagöz Acebek Tohumu Pakette 20 Tohum

Garden Narter Börülce Tohumu Pakette 30 Tohum


24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
images (4).jpg

EN İYİ

Mantar Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
çi_1.jpg

EN İYİ

Çiçek Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
68252411_938069989873792_406178678699143

EN İYİ

Mantar Tohumu
TIKLA AL

White on Black.png
elifoglu-sofrasi-siparis_edited.jpg
bottom of page