top of page

Bamya Ne Zaman Ekilir, Bamya Nasıl Ekilir? Ekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Bamya, ülkemizde özellikle kurak bölgelerde tarla ekimi yapılan bir sebzedir. Bamya Afrika kökenli bir sebzedir ve Türkiye'de ılıman iklimin hakim olduğu Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetiştirilir.

Bamya Nasıl Ekilir?

Bamya tohumu ekilirken, öncelikle tohumların çimlendirilmesi gerekir. Tohumlar 3-5 cm derinlikte ve araları 70-80 cm olacak şekilde ekilir. Eğer bamya ekiminde fide kullanılacaksa aralıklar tohumlarla aynı şekilde ayarlanabilir. Sıcak iklimlerde açık havaya ekilebilen bamya fide ve tohumlarının kış aylarından dondan etkilenmemesi için seraya ekilmesi gerekir.

Bamya fidesi ekilen ortamın serin ve rüzgarsız olması önemlidir. Aynı zamanda fidelerin yeterince güneş ışığı alması da sağlanmalıdır. Bu nedenle bamya ekimi yapılan alanın iyi seçilmesi gerekir. Bamya kurak iklimde, verimsiz ve susuz toprakta bile yetişen bir sebze olduğu için üretici açısından kolaylık sağlar.

Bamya Ne Zaman Ekilir?

Bamya sıcak iklimi seven bir sebzedir. Bu nedenle hava sıcaklığının 16°C üzerinde olması bamya ekimi için oldukça idealdir. Ülkemizdeki farklı iklimsel özelliklerden dolayı bamya ekimi için ayarlanan zaman değişse de genel olarak ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında bamya tohumu ekimi yapılır. Bamya ekiminde havanın ve toprağın sıcaklığı ekim tarihini değiştirebilir ve genellikle bölgeye göre ekim süresi 15-20 gün kadar uzayabilir.

Bamya Ekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bamya yetiştiriciliğinde ekim yapılacak alanın doğru seçilmesi oldukça önemlidir. Genellikle kuzey-güney yönlü tarlalarda uygun güneş ışığını alacağı için bamya ekimi tercih edilir. Ekim yapılacak alanın direkt güneş ışığı alması gerekir. Ekim öncesinde toprağın çok derin olmayacak şekilde sürülmesinden sonra temel gübreleme işlemi uygulanabilir. Bu şekilde düzlenen toprağa ocaklar açılır ve ocak başına yaklaşık 3 tohum konularak 2-3 cm derinlikte tohum ekimi yapılır. Yaklaşık 2 hafta içinde çimlenen tohumlar filizlenmeye başlar.

Bamya Tohumu Nereden Alınır?

Bamya tohumunu yerinizden kalkmadan aşağıdaki Bamya Tohumu çeşitlerden sipariş verebilir kapıda ödeme yapabilirsiniz.

Şenköy Yerli Sultani Bamya Tohumu 10 Gr 100 Tohum

Şenköy Kısa Japon Köy Bamya Tohumu Pakette 20 Adet Tohum

Şenköy Sultani Bamya Tohumu Pakette 20 Adet Tohum

Garden Narter Sultani Bamya Tohumu Pakette 30 Adet Tohum

Garden Narter Kısa Japon Bamya Tohumu Pakette 30 Adet Tohum


31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


images (4).jpg

EN İYİ

Mantar Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
çi_1.jpg

EN İYİ

Çiçek Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
68252411_938069989873792_406178678699143

EN İYİ

Mantar Tohumu
TIKLA AL

White on Black.png
elifoglu-sofrasi-siparis_edited.jpg
bottom of page