top of page

Barbunya nasıl yetiştirilir? Barbunya ne zaman ekilir?


Barbunya nasıl yetiştirilir?

Öncelikle Barbunya tohumunu 1 gün su içerisinde veya nemli bir bez içerisinde sirayet etmesi gerekiyor. Bu işlem tohumunuzun çimlenme yüzdesini yükseltecektir. Tohumu ekeceğiniz kap veya saksının içerisinde bulunana toprağı eşelemeniz ve nemlendirme işlemini hayata geçirmek gerekir. Sonrasında su içerisinde bulunan tohumu, toprağın ortalama 2 santim derinliğine gömün. Bu işlemden sonra toprak ile üzerini örtün ve saksının etrafını naylon bir poşet ila kapatın. Düzenli aralıklar ile tohumun, çimlenmesini takip edin ve abartılmayacak kadar nemlendirme işlemi gerçekleştirin.

Barbunya tohumu ortalama 8 ila 10 gün arasında çimlenecektir. Çimlenmeyi fark ettikten sonra üstündeki naylon poşeti kaldırın. Güneş ışınları çimlenmenin, fideye dönüşmesini engellememesi için güneşten uzakta tutun. Aynı şekilde çimlenmeyi muhafaza edin. Kısa bir süre içerisinde çimlenme; ortalama 5 ila 7 santim arasında bir fideye dönüşecektir. Fideyi dilediğiniz gibi çok büyük bir saksıya veya bahçenize aktarımını sağlayabilirsiniz.
Barbunya hangi bölgede yetişir?

Barbunya Türkiye'de en çok İzmir, Çanakkale, Niğde, Çorum, Antalya, Manisa, Denizli, Aydın, Samsun ve Eskişehir'de yetiştirilir. Dünyada ise Çin, Brezilya, ABD, Meksika ve Hindistan ana üreticilerdir.

Barbunya hangi mevsimde yetişir?

Barbunya enginar, bakla, madımak, semizotu, papatya, ebegümeci, domates, salatalık, bezelye, marul ve çilek, yeşil erik, malta eriği, dut gibi yaz mevsiminde özellikle mayıs ayında yetişen sebzeler arasında yer alır.


Barbunya Tohumu Nereden Alınır?

Yerinizden kalkmadan aşağıdaki Barbunya Tohum çeşitlerinden sipariş verip Kapıda Ödeme yapabilirsiniz.

Şenköy Yerli Oturak Barbunya Tohumu Pakette 25 Gr

Şenköy Yerli Sırık Barbunya Tohumu Pakette 20 Tohum

Garden Narter Yerli Oturak Barbunya Tohumu Pakette 30 Adet Tohum

Garden Narter Yerli Sırık Barbunya Tohumu Pakette 30 Adet Tohum


23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
images (4).jpg

EN İYİ

Mantar Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
çi_1.jpg

EN İYİ

Çiçek Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
68252411_938069989873792_406178678699143

EN İYİ

Mantar Tohumu
TIKLA AL

White on Black.png
elifoglu-sofrasi-siparis_edited.jpg
bottom of page