top of page

Dereotu Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Dereotu Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?


Dereotu Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir?

Dereotu tohumu hem yaz aylarında hem ilkbahar aylarında hem de sonbahar aylarında dikilebilir. İlkbahar zamanı dereotu tohumunu ekmek hava koşullarına bağlıdır. Genel olarak 20 Nisan gününden sonra ekimi önerilir. Yaz ayları ekim için oldukça uygundur. Aynı zamanda sonbahar aylarında da ekim yapmak mümkündür.

Dereotu Tohumu Nasıl Ekilir?

Dereotu tohumu sürekli olarak gün ışığı alan bir yerde yetiştirilmelidir. Bahçedeki ya da saksıdaki toprak ekimden önce mutlaka çapalanmalı ve içerisinde bir miktar yanmış olan çiftlik gübresi atılır. Ardından ekilecek olan dereotu tohumu toprağa rastgele serpiştirilir. Eken kişi elleri ile toprağın üzerine hafif hafif vurmalıdır ki tohumlar toprağın altında kalsın. Ardından toprak hemen sulanmalıdır.

Genel olarak yeni ekilmiş olan tohumların çimlenmesi 20 günü almaktadır. Dereotu çimlenmesi yavaş olan bitkilerden biridir. Aynı zamanda ekilen her tohum çimlenmeyebilir. Bu sebeple ekim sırasında çok tohum atılabilir. Ekim yapıldıktan sonra çapalamaya gerek yoktur fakat düzenli olarak sulama yapılması gerekir. 2 ay gibi bir sürede hasat olgunluğuna erişecektir. Bu zamanda tüketmeye uygundur.

Dereotu Tohumu Kaç Günde Çimlenir?

Dereotu tohumu çimlenmesi zor olan bitkilerden biridir. Ekim zamanında mutlaka fazladan tohum serpiştirilmelidir. Bazı tohumlar çimlenirken bazı tohumlar çimlenmemektedir. Çimlenecek olan tohumların çimlenme işlemi ise yaklaşık olarak 20 günü bulmaktadır.

Dereotu Tohumu Kaç Günde Bir Sulanır?

Dereotu tohumu iki günde bir sulanabilir. Fakat hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde mutlaka sulama sıklığı arttırılmalıdır.

Dereotu Tohumu Nereden Alınır?

Yerinizden kalkmadan aşağıdaki dereotu çeşitlerimizden sipariş verip kapıda ödeme yapabilirsiniz.

Şenköy yerli dereotu tohumu organik ata tohum pakette 10 Gr.

Şenköy yerli Çukurova dereotu tohumu organik ata tohum pakette 5 Gr.

Şenköy yerli 4 çeşit yeşilik tohumu organik ata tohum pakette 8 Gr.

Garden Narter dereotu tohumu organik ata tohum pakette 5 Gr.

Garden Narter dereotu tohumu organik ata tohum pakette 5 Gr.9 görüntüleme0 yorum