top of page

Domates Tohumu Nasıl Ve Ne Zaman Ekilir? Domates Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?


Kaliteli Şenköy yerli domates tohumu alarak kısa süre içinde domatesi ekip yetiştirebilir ve mis gibi domateslere sofranızda yer açabilirsiniz. Domates ekmek için en uygun zaman olarak da ilkbaharın uygun olduğu düşünülüyor. Domates tohumu nasıl ekilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Domates Tohumu Hangi Ayda Ekilmelidir?


Domates tohumu için en çok verim alınabilecek ve en ideal aylar, Ekim aylarının Mart, Nisan ve Mayıs ayları olduğu biliniyor. Domates, yaz aylarında ekilmesi gereken bir yaz sebzesidir. Bu aylarda ekilen domatesin tadı da oldukça lezzetli olacaktır.


Domates Tohumu Nasıl Ekilir?


Domates tohumlarını ekmeden bir gün önce bir gece boyunca suda bekletmeniz gerekir. Su yerine nemli bir bez üzerinde de tohumları bekletebilirsiniz. Bu işlem ile tohumlar, toprağa ekilmek için hazırlanır. Ardından hazır olan tohumlarını viyolin ya da kaba eklemeden önce toprağı biraz nemlendirmeye özen göstermeniz gerekir.


Yeterince nemlenmiş olan toprağın 2 - 3 santim derinliğe tohumları eklemeniz gerekir. Fakat ekim yapacağınız toprağın torf ve elenmiş toprak olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ekilen tohumu tekrar su ile ıslatarak üzerine de naylon poşet kapatmanız gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra domatesin çimlenmesi fide haline gelmesi için ortalama olarak 15 – 20 gün kadar beklemeniz gerekir. Daha sonra naylon poşeti kaldırarak fide olan Domatesinizi herhangi bir bahçeye ya da saksıya ekim yapabilirsiniz. Domates fidelerinizin dikimi için belirlediğiniz toprağın niteliği uygunsa fide dikimi için olabildiğince serin ve rüzgarsız havaları tercih etmeniz gerekir.


Domates fidesinin daha çok güneş ışığından yararlanabilmesi için kuzey-güney yönünde dikimleri tercih etmeniz gerekir. Fide dikiminde sıralar üzerinde çift dikim yapmak, uzun vadede size hem hasat hem de sulama bakımından maliyetleri ve emek gücünü önemli ölçüde azaltır.

Domates Tohumu Nereden Alınır?

Yerinizden kalkmadan aşağıdaki organik yerli Şenköy domates tohumu çeşitlerinden sipariş verip kapıda ödeme yapabilirsiniz.


70 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


images (4).jpg

EN İYİ

Mantar Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
çi_1.jpg

EN İYİ

Çiçek Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
68252411_938069989873792_406178678699143

EN İYİ

Mantar Tohumu
TIKLA AL

White on Black.png
elifoglu-sofrasi-siparis_edited.jpg
bottom of page