top of page

Evde İstiridye Mantarı Kompost Yapımı

Güncelleme tarihi: 27 Haz 2021
Kompost nedir? Mantarın oluşumu için Mantar tohumu ve katı besin maddelerinin bir naylon torbanın içine konmuş halidir.Kompost kültürü, dünyanın birçok bölgesinde en fazla kullanılan metottur. Bu üretim sisteminde, başarısızlık oranı düşüktür. Ayrıca hastalık ve zararlı kontrolü daha kolaydır ve yatırım masrafları düşüktür. Mantarı üretiminde genellikle renksiz ya da siyah renkli ve üzerinde delikler açılmış polietilen torbalar kullanılır. Kompost İçindeki besin maddeleri nelerdir? Başlıcaları; Buğday Sapı, Çeltik Sapı, Pirinç Kavuzu, Pamuk Kapçığı, Mısır Sapı, Mısır Koçanı, Fındık Zurufu, Çay Artığı, Yerfıstığı Kabuğu, Kayın, Kavak, Meşe ağaçlarının talaşları ve buğday kepeğidir.30 Kg Pratik Kompost yapmak için gerekli malzemeler 5 ad. Soğan Filesi 10 ad 30x52 cm Şeffaf Naylon Torba 10 Kg Temiz Buğday Samanı 100 Gr Sönmüş Toz Kireç 300 Gr Alçı (Saten,kartonpiyer veya normal fark etmez.) 1200 Gr Mısır Unu 1000 Gr İstiridye Mantar Tohumu (Miseli)
Soğan filesinin içerisine samanı çok sıkı bir şekilde basalım.Daha sonra saman dolu fileyi bir kovanın içine yerleştirelim


*Kovanın içindeki saman dolu filenin üzerine ağırlık olarak bir parke taşı veya mermer parçası koyarak , Başka bir kovada kaynayan ve sıcaklığı 90 derece olan suyu saman filesinin üzerine dökelim.

*40 dk kaynatalım.Kaynattığımız kabın kapağını kapatıp 1-2 saat samanı sıcak suda bekletelim.
*Fileyi metal kabın içinden çıkaralım önceden temizlediğimiz bir alana temiz bir naylon örtünün üzerine filenin içindeki suyun süzülmesi için koyalım.Üzerine ağırlık koyarsak su daha iyi süzülür.

Tahmini 70 derece olan saman va talaş karışımın suyu tamamen süzülsün ve soğusun.( bu süzme işlemi 6-8 saat sürebilir).

Saman ve talaş karışımının nem oranı çok önemlidir Karışımın çok sulu olması kompostumuzun geç sarmasını hatta çürümesine neden olur, az olması sarımı yavaşlatır.Nem oranı %75 olmalıdır.

Saman karışımını avucumuza alıp sıktığımızda su çıkmaması gerekir.Su geliyorsa biraz daha havalandırmak gereklidir.

Kompost karışımı bitene kadar her 1kg da 30-40 gr misel arasına koyulur

**Kompost torbası olarak 30x52 şeffaf naylon torba öneririz. İlk başlayanlar için daha uygundur.(Piyasada 5 kg lık şeker torbası olarak bilinir.)

*Naylon torbanın ağzını bir ip yardımı ile sıkıca bağlayalım.

* 10 adet 3 Kg lık kompostumuzu hazırladık.

* Kompost dolu torbaları önden 30, arkadan 30 yerden bir temiz bir iğne ile toplam 60 delik açalım.


Gelecek Konumuz İstiridye Mantarında Kuluçka Dönemi Bakımı

Kapıda Ödeme ile yerinizden kalkmadan İstiridye Mantarı Tohumu Almak İsterseniz linki aşağıda
15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


images (4).jpg

EN İYİ

Mantar Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
çi_1.jpg

EN İYİ

Çiçek Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
68252411_938069989873792_406178678699143

EN İYİ

Mantar Tohumu
TIKLA AL

White on Black.png
elifoglu-sofrasi-siparis_edited.jpg
bottom of page