top of page

Fasulye Tohum Ekimi Nasıl Yapılır?


Fasulye tohum ekimi nasıl yapılır; toprak hazırlığı ve ekim zamanı önemli olmaktadır. Hububat bitkileri hasadından sonra bitki artıklarının sökülüp toprağa karıştırması gerekmektedir. 5 veya 7 cm derinliğinde sonbahar sürümü mutlaka yapılması gerekmektedir. İlkbaharda ise yine yabancı otlar varsa toprak sürülüp ekime hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Fasulyenin başarılı bir şekilde gelişebilmesi için sıcaklığın 16 derece olması gerekmektedir. Yüksek verim için 16 derece sıcaklığı geçmemesi gerekmektedir. Sıcak iklim bitkisi grubuna girmektedir. Kuru fasulyenin çimlenmesi için ihtiyaç duyulan en uygun sıcaklık 18 veya 20 derece arasında olması gerekmektedir.

Ekim zamanı değişkenlik göstermektedir. Mart sonu ve Nisan aylarında ekim yapılması gerekmektedir. Fasulye tohumu ekim zamanı 1 Mart ayında yapılması uygun olmaktadır. Ancak, 15 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde tohum ekimi yapılması gerekmektedir.

Sıra arası 50 veya 65 cm olmakta, sıra üzeri 10 veya 25 cm olmakta, 2 veya 3 cm derinliğinde olmakta tohum ekimi bu şekilde yapılması gerekmektedir. Dekara 5 veya 7 kg tohum atılması gerekir. Tohum ve fide ile yetiştiriciliği yapılmaktadır. Fidelerini dikimi yapmadan önce dikim yapılacak alan tava gelmiş ve işlenmiş olması gerekmektedir. Dikimi için önemli olan toprak koşulları killi, humuslu ve besin maddesince zengin topraklarda yapılmaktadır. Fide dikiminden sonra mutlaka can suyu verilmesi gerekmektedir. Fide dikimi serin ve rüzgarsız havaları seçmek gerekmektedir.


Sıraya ekim yapılmaktadır. Fasulye tohum ekimi nasıl yapılır; Sıra arası ve sıra üzeri mesafelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Toprak derinliğini iyi ayarlamak gerekir. Fide dikimlerinde sıralar üzerinde çift dikim yapılması uygun olmaktadır. Fasulye fidelerini sıralar üzeri mesafe 7 veya 10 cm olarak dikim yapılmaktadır. Viyollere dikimi yapılmaktadır. Viyolde kalan kısmının tamamı toprak altında kalması gerekmektedir. Dikimden sonra can suyu verilmesi gerekmektedir.

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


images (4).jpg

EN İYİ

Mantar Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
çi_1.jpg

EN İYİ

Çiçek Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
68252411_938069989873792_406178678699143

EN İYİ

Mantar Tohumu
TIKLA AL

White on Black.png
elifoglu-sofrasi-siparis_edited.jpg
bottom of page