top of page

İstiridye Mantarı Kompostu Nelerden Yapılır?


İstiridye mantarı kompostu çok farklı materyallerden yapılabilir. Araştırma yaptıysanız gereksiz bilgilerede rastlamışsınızdır. En İyi Malzemeler aslında Buğday samanı+Buğday Kepeği (yerine Mısır Unu da olabilir)Kireç ve Alçı.

Evet biz kopyala yapıştır değil gerçek kompost nasıl yapılır size bir üretici olarak tarif edeceğiz.

Ana maddemiz buğday samanı çok ince tozlu olmamalıdır.3,4cm uzunluğunda saplardan oluşmalıdır.İnce ve tozlu olursa dezenfekte sonrası çorba gibi olur mantar misellerinin (tohum) ekim yapıldıktan sonra hava almasını önler ve iyi olmaz. 3,4 santim uzunluğunda buğday saplanından yapılmış saman kullanırsak tohumlar torba içinde daha iyi hava alır ve daha iyi gelişir.

Talaş komposta konur mu?

Yalnızca Kavak ağacı talaşı kullanılır,Fakat Buğday samanına en fazla %20 talaş eklenir.Fazla koyulunca yukarıda bahsettiğimiz gibi tohumun hava almasını önler. Talaş kullanmadan da kompost yapılır ve hiç bir sıkıntı olmaz bu işi meslek olarak yapan bizler talaş kullanmıyoruz. Temiz saplı buğday samanı yeterli + Kireç Ph için + Alçı samanın birbirine yapışmaması için + kepek veya mısır unu Ek besin olarak kullanacağımız malzemeler bu kadar. Daha önceki yazımızda Kompost nasıl yapılır tarifimiz var.

aşağıya bir daha yazıyı iliştiriyorum daha rahat okuyun;


30 Kg Pratik Kompost yapmak için gerekli malzemeler4 ad. Soğan Filesi

10 ad 30x52 cm Şeffaf Naylon Torba ( 5 lik Torba )

10 kg Temiz Kalın Saplı Buğday Samanı

200 Gr Sönmüş Toz Kireç

750 Gr Alçı (Saten Alçı.)

1,2 kg Mısır Unu veya Buğday Kepeği

1000 Gr İstiridye Mantar Tohumu (Miseli)

Adım Adım Kompostu Yapalım


Soğan filesinin içerisine samanı çok sıkı bir şekilde basalım.


Daha sonra saman dolu fileyi bir kovanın içine yerleştirelim


*Kovanın içindeki saman dolu filenin üzerine ağırlık olarak bir parke taşı veya mermer parçası koyalım , Başka bir kabda kaynayayan ve sıcaklığı 90 derece olan suyu saman filesinin üzerine dökelim.

*en az 40 dk kaynatalım.Kaynattığımız kabın kapağını kapatıp 1-2 saat samanı sıcak suda bekletelim.

*Fileyi metal kabın içinden çıkaralım önceden temizlediğimiz bir alana temiz bir naylon örtünün üzerine filenin içindeki suyun süzülmesi için koyalım.Üzerine ağırlık koyarsak su daha iyi süzülür.


*Kompost karışımı bitene kadar her 1kg

da 30-40 gr misel arasına koyulur

**Kompost torbası olarak 30x52 şeffaf naylon torba öneririz. İlk başlayanlar için daha uygundur.(Piyasada 5 kg lık şeker torbası olarak bilinir.)

*Naylon torbanın ağzını bir ip yardımı ile sıkıca bağlayalım.

* 10b adet 3 Kg lık kompostumuzu hazırladık.

* Kompost dolu torbaları önden 30, arkadan 30 yerden bir temiz bir toplu iğne ile toplam 60 delik açalım.


20-25 derece arasında 20-25 gün %85-90 nem olan bir yerde kuluçka dönemi geçirecek önceki yazılarımızda var okuyabilirsiniz.

Tohum alacaksanız en iyisi bizde link aşağıda