top of page

Kışın Hangi Sebzeler Balkonda Saksıya Ekilebilir?

Kış aylarında balkonunuzda yetiştirebileceğiniz organik sebzeleri sizler için derledik. Balkonunuzda kendi yetiştirdiğiniz sebzeleri koparmaya kıyamayacaksınız bizden söylemesi!

Havuç Şubat ayından kasım ayına kadar ekimi yapılır. Geniş ve derin bir saksıya seyrekçe serpilir. Tohumları çizgi metoduyla çimlendirmek için, 2-3 cm derinliğinde, 20-25 cm aralığında çizikler oluşturun. Bu çiziklerin içine tohumları serpin. Üzerlerini toprak ya da torfla sıkıştırarak kapatın ve can suyunu verin. 12-15 gün arasında, tohumların çimlenmeye başladığını göreceksiniz. Toprağı nemli tutmaya dikkat edin.

Maydanoz

Yetişme süresi uzun olsa da ekmesi oldukça zahmetsiz bir sebze maydanoz. Çimlenmesi 20 veya 25 gün sürüyor. Yuvarlak saksılar yerine kare veya dikdörtgen saksılar dikim için uygun. Ayrıca, suyu seven bir bitki olan maydanozu susuz bırakmamak, toprağının nemli olmasını sağlamak gerekiyor.

Taze Soğan

Saksıda yetiştirebileceğiniz en kolay, zahmetsiz sebze taze soğandır. Arpacık soğanlarını toprağa ekerek taze soğan elde edebilirsiniz. Evinizde yemeklik soğanları yavaş yavaş çimlenmeye ve filiz vermeye başlar. Bunları hazır toprak karışımlı bulunan saksıya, altı delinmiş yoğurt kovanıza dikebilirsiniz. İhtiyacınız kadar olanı alıp saksılarınıza diktiğinizde 5-10 gün içinde soğanlar filizlenerek hızla büyümeye başlayacaktır. Her mevsimde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Bezelye

Şeker bezelyesi kış aylarında çok kolay yetişen sebzeler arasındadır. Küçük bahçelerde ya da balkonlarda yetiştirilebilir. Sabah erken ya da akşam saatlerinde sulanması tavsiye edilir.

Marul

Serin iklim sebzesi olan marul potasyum açısından oldukça zengin bir sebze. Balkonunuzun bir köşesini taze marullar için ayırırsanız hiç pişman olmayacaksınız. Ekim aşamasında dikkat etmeniz gereken noktalar ise şöyle sıralanabilir;-Tohumlar üst üste gelmeyecek şekilde ekilmelidir.-Marul suyu çok seven bitkilerdenolduğu için toprak nemini çekince kurumadan sulamak gerekir.-Püskürtme yöntemi ile sulanmalıdır.

Roka Ocak veya şubat aylarında ekilebilir. 15-20 günlük bir çimlenme süresi vardır.. Hafif ıslatılan toprağa tohumlar tuz serper gibi serpilir veüzeri ince bir kapak olacak şekilde yine toprakla hafifçe örtülür. Toprağa ekilen tohumlar el ile su serpiştirilerek az bir şekilde tohumlar yerinden oynamayacak şekilde sulanır.

Ispanak

Soğuğa karşı dayanaklı bir sebze olan ıspanak tohumu ekilerek yetiştirilir. Ispanağı ekerken tırmıkla toprağı düzleştirdikten sonra, tohumları toprağın üzerine serpiştirerek ekim yapabilirsiniz.

Tere Yaz ayları dışında her zaman ekebileceğiniz bir sebze olan tere içerdiği hoş kokulu ve hafif baharatlı yapısı nedeniyle iştah açıcı olarak salata veya garnitür sebzesi şeklinde kullanılır. Tere, toprak istekleri bakımından seçici bir bitki değildir. Tek yapmanız gereken tohumları ekip püskürtme yöntemi ile sulamak.

Sarımsak

Sayısız faydası olan sarımsağı kış aylarında kolaylıkla ekip, elde edebilirsiniz. Taze sarımsak elde etmek için, bir top sarımsağın dişlerini ayırın ve ardından dişleri toprak dolu saksıda, aralıklarla açtığınız deliklere yerleştirin. Ektikten yaklaşık 10 gün sonra filizlenmeye başladığını göreceksiniz. Eğer daha derin bir kaba eker ve hemen koparmazsanız, her bir diş tam bir sarımsak topu olacaktır.

Kekik

Kekik de kışın ekebileceğiniz bitkilerden biridir. Öncelikle seçtiğiniz saksının delikli olmasına özen göstermelisiniz.. Bu tür bitkiler için su tahliye edebileceği bir kaç delik yeterli olacaktır.

Nane

Nane tohumlarını 1 gece önceden çeşme suyunda bir kap içinde bekletin. Bu nane tohumlarının çabuk çıkmasını sağlayacak.Kuru toprağa ekilen nane tohumları el ile serpiştirilir.Nane tohumlarının üzeri için kapak olacak yaklaşık 2 cmkalınlığında dökülecek toprak elenmiş un gibi ya da elletaşlardan arındırılmış ince toprakla örtülür.Kapak olarak tohumların üzerine örtülen ince toprak el ilehañfçe bastırılır ve sulanır. Çimlenme süresi 15-20 gündür.

Reyhan

Ocak ve şubat aylarında ekebileceğiniz bir bitkidir. Hafif ıslatılan toprağa tohumlar tuz serper gibi serpilir ve üzeri ince bir kapak olacak şekilde yine toprakla hafifçe örtülür ve sulanır.


tohumlar bizde var buyrun alın


24 görüntüleme0 yorum

Kommentare


images (4).jpg

EN İYİ

Mantar Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
çi_1.jpg

EN İYİ

Çiçek Tohumları
TIKLA AL

White on Black.png
68252411_938069989873792_406178678699143

EN İYİ

Mantar Tohumu
TIKLA AL

White on Black.png
elifoglu-sofrasi-siparis_edited.jpg
bottom of page